Na bicykli deťom

Home / Naše projekty / Na bicykli deťom

full

„Deti sú naše najväčšie poklady, pre ktoré sme ochotní urobiť čokoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek. Obzvlášť vtedy, keď bojujú so zákernou chorobou, ktorá v nás vyvoláva strach a beznádej. Na to, aby sme mohli vykonať veľké čin, ktoré môžu zachrániť ľudský život, však niekedy stačí paradoxne veľmi málo. Stačí chcieť pomôcť!“

(Miro Bílik, zakladateľ OZ Deťom pre život)

Na bicykli deťom je charitatívny projekt, ktorého cieľom je ukázať ľuďom, že bojovať s rakovinou sa oplatí. Zároveň jej organizátori chcú upozorniť na fakt, že úspešnosť vyliečenia sa detských onkologických pacientov je až 70 %. Keďže bicyklovanie patrí medzi obľúbený šport mnohých Slovákov, tak týmto spôsobom chcú symbolicky verejnosť zapojiť do boja proti predsudkom, že rakovina je choroba smrteľná a stanovenie tejto diagnózy znamená pre pacienta stav konečný.
 Občianske združenie Deťom pre život bolo založené v roku 2009 rodičmi a priateľmi, ktorých sa onkologické ochorenie osobne dotklo. Postupne sa k nim pridali aj ďalší  rodičia z celého Slovenska.Cieľom organizácie je pomôcť deťom a najmä ich rodičom prekonať fyzické a psychické následky rôznych onkologických ochorení.

Účastníkom charitatívnej cyklistickej turistiky sa môže stať každý kto rád športuje, ale i ten, kto chce symbolicky prejaviť ochotu pomôcť. Stačí vysadnúť na bicykel a pridať sa na ktoromkoľvek mieste do pelotónu. Všetko záleží od vašej kondície a ochoty urobiť niečo pre dobrú vec. Keďže nejde o žiadny pretek, tak zapojiť sa môžu ako dospelí, tak i starší spoluobčania a deti.

„Táto zákerná choroba si nevyberá. Nezaujíma ju ani pohlavie a ani vek. Presvedčili sme sa na vlastnej koži aké ťažké je pre rodiča, keď s ňou zápasí vaše dieťa. Aj preto chceme týmto spôsobom dať najavo, že sa jej netreba poddávať, že sa oplatí bojovať. Bicyklovanie je dostupný šport, ktorí majú ľudia radi, a keď sa čo i len symbolicky ku nám na pár metrov pridajú, tak vieme, že im táto téma nie je ľahostajná,“

hovorí Miro Bílik, iniciátor projektu Na bicykli deťom.

Človek si to nechce a ani nevie predstaviť, čo do rodiny táto choroba prináša,“  vysvetľuje v tejto súvislosti onkopsychológ Peter Krajmer a pokračuje: “ prostredníctvom takýchto “spájacích” akcií sa všetko to negatívne cez spolupatričnosť zúčastnených pretavuje do nádeje, po ktorej nielen dotknuté rodiny chorých túžia. Ak má človek možnosť na chvíľu sa dostať do komunity rodín prechádzajúcich rakovinou dieťaťa, tak zistí, že sa skutočne má čo učiť. Naučí sa poďakovať za každú maličkosť.  Naučí sa tešiť z každého dňa. Naučí sa ako sa usmievať aj v takejto krutej realite života.”

 Tento projekt oslovuje všetkých, ktorým osud chorých detí nie je ľahostajný a zároveň ukazuje cestu, ako upevniť zdravie športovaním a aktívnym spôsobom života. Každoročne s radosťou očakávame aj na Oddelení detskej onkológie a hematológie v Košiciach príchod sympaťákov na bicykli. Deti sa na nich tešia, obdivujú dvojkolesových tátošov a pomáhajú občerstviť unavených “pretekárov za dobrú vec”. Najradšej by sa k nim pridali. Niet sa čo čudovať. Títo ľudia totiž prinášajú na oddelenie veľké odhodlanie a nádej,”

vysvetľuje k iniciatíve MUDr. Natália Galoóvá s DfN v Košiciach.

Zastávky na detských onkológiách v Bratislave a Košiciach nebudú chýbať ani tento rok.

„Ak ide o dobrú vec, ktorou táto akcia bezpochyby je a ak by to aspoň trošku malo pomôcť čo len jedinému dieťaťu, tak ochotne budem aj aquabela či dostihový kôň. Je to to najmenej, čo pre tie deti môžem urobiť. Šliapať do pedálov a modliť sa,” 

dodáva na záver herec-cyklista Ivan Vojtek.

Ako sa zapojiť?

 

Účastníkom charitatívnej cyklistickej turistiky sa môžete stať aj vy. Stačí vysadnúť na bicykel a pridať sa na ktoromkoľvek mieste do pelotónu. Všetko záleží od vašej kondície a ochoty urobiť niečo pre dobrú vec. Keďže nejde o žiadny pretek, tak zapojiť sa môžu ako dospelí, tak i starší spoluobčania a deti.

 Tím charitatívneho cyklistického projektu navštívi navyše aj onkologické oddelenia v Bratislave a Košiciach, kde odovzdá finančné dary.

Ročníky:

1. ročník 2010
2. ročník 2011 
3. ročník 2012 
4. ročník 2013
5. ročník 2014
6. ročník 2015
7. ročník 2016
8. ročník 2017
9. ročník 2018
10. ročník 2019
11. ročník 2020